A barátcserje (Vitex agnus-castus) elsősorban a női egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt ismeretes gyógynövény. Hozzájárulhat a PMS és a menstruációval együtt járó panaszok, például a hangulatingadozások és a lehangoltság enyhítéséhez.
A premenstruációs és a menstruáció alatt megtapasztalt tünetek közé tartoznak a stressz, a lehangoltság, a hangulatingadozások, s az akár depresszióig fokozódó rosszkedv. A tünetek intenzitása és sokszínűsége egyénenként változhat. Abban az esetben, ha a (pre)menstruációs panaszok megnehezítik a mindennapjaid, érdemes lehet valamilyen gyógynövény étrend-kiegészítő fogyasztása - természetesen az orvossal történő konzultációt követően, hiszen lehetséges, hogy az intenzív tünetek mögött valamilyen komolyabb probléma húzódik meg.
A barátcserje értékes hatóanyagai révén hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez és a hangulatingadozások enyhítéséhez. A barátcserjét fogyaszthatjuk tea vagy étrend-kiegészítő tabletta, kapszula, esetleg por formájában.
Gyógynövények sokasága áll rendelkezésünkre, ha természetes megoldást keresünk a hangulatingadozások enyhítésére. A pásztortáska, a libapimpófű, a kamilla, a levendula és a zsálya hozzájárulhat a menstruáció alatti jó közérzet fenntartásához. Segítségünkre lehet továbbá a citromfű, a macskagyökér, a komlótoboz és a borsmenta.
Fontos: Nem ajánlott a macskagyökér alkalmazása nyugtatók és altatók szedése esetén, továbbá loncfélékre való allergia esetén! A gyógynövény étvágygerjesztő hatóanyagokat is tartalmaz, ezért érdemes este, lefekvés előtt fogyasztani.
Habár a különféle vitamin és gyógynövény étrend-kiegészítők segítséget nyújthatnak a hangulatingadozások enyhítésében, a lehangoltság kezelésében és a stressz csökkentésében, intenzívebb tünetek esetén mindenképp érdemes szakemberhez fordulni, hogy megtalálhasd a probléma gyökerét.
Ha pedig a gyógynövények szerepéről beszélünk a hangulatingadozás és hasonló tünetek kezelésében, fontos megemlíteni, hogy egyes gyógynövények nem alkalmazhatók bizonyos antidepresszánsokkal, nyugtatókkal, altatókkal egyidejűleg. Ilyen például az orbáncfű, melyet nem ajánlott alkalmazni antidepresszáns gyógyszer szedése esetén.
Alkalmazható a progeszteron termelés növelésének serkentésére, a menstruációs ciklus szabályozására és a menstruációs panaszok enyhítésére.
A barátcserje kedvező hatással lehet az optimális progeszteron szint elérésére a menstruációs zavarral küzdő nők jelentős részénél.