Habár a barátcserje teljes hatásmechanizmusát még nem sikerült száz százalékosan megfejteni, a gyógynövény értékes hatóanyagainak egy részét, s azok egészségvédő hatásait már ismerjük. Lássuk, milyen módon járul hozzá a lila színben pompázó, illatos gyógynövény az emberi szervezet védelméhez!
A barátcserje hatóanyagainak női szervezetre gyakorolt jótékony hatása részben a prolaktin hormon szintjének befolyásolásával függ össze: a prolaktinmennyiség csökkentésével hatást gyakorol a dopaminszintre, ezáltal csillapítjaafájdalmat. Elősegíti a progeszteron és a tesztoszteron hormonok felszabadulását, továbbá ösztrogén-szerű tulajdonságokkal is bír.
Segítséget nyújthat a meddőség kezelésében: a barátcserje elnyomhatja a follikulus stimuláló hormon, az FSH termelődését is, illetve növelheti a luteinizáló hormon, más néven az LH mennyiségét - ezzel segítséget nyújthat azoknak a nőknek, akik esetében a fogantatást amegnevezett hormonok egyensúlyának felborulása okozza.
Hatása nagymértékben függ a dózisától, különböző mennyiségben ellentétes hatást is kifejthet, például túl nagy mennyiségben prolaktin-növelő hatása helyett csökkenti a hormon termelődését, ezáltal nem segítve, hanem gátolva a tejelválasztást.
A szokásos tanács, miszerint a termék használata előtt konzultáljon kezelőorvosával, a barátcserje esetében is fennáll - mert bár egy bioaktív hatóanyagokban különösen gazdag gyógynövényről van szó, a barátcserje alkotóelemei kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerek összetevőivel, ami akár negatív hatással is járhat szervezetünkre nézve; nagyon fontos továbbá megállapítani a számunkra megfelelő dózis mennyiségét is, melyhez szintén szükségünk van szakember segítségére. Jó példa a fogamzásgátlók alkalmazása: előfordulhat, hogy a barátcserje alkalmazása felerősíti a fogamzásgátló okozta kellemetlen tüneteket, mellékhatásokat. Összegezve tehát - mint minden étrend-kiegészítő esetében, a barátcserje alkalmazása előtt érdemes kikérni orvosunk véleményét!
Alkalmazható a progeszteron termelés növelésének serkentésére, a menstruációs ciklus szabályozására és a menstruációs panaszok enyhítésére.
A barátcserje kedvező hatással lehet az optimális progeszteron szint elérésére a menstruációs zavarral küzdő nők jelentős részénél.