A barátcserje (Vitex agnus-castus) egy évszázadok óta ismert gyógynövény, amelyet elsősorban a női hormonháztartás támogatására alkalmaznak. Hatása elsősorban a progeszteron és prolaktin hormonok szabályozásán alapul, ezért különféle hormonális problémák esetén lehet hasznos.
PMS tüneteinek enyhítése: A premenstruációs szindróma (PMS) sok nő életét megnehezítheti: ingerlékenység, hangulatingadozás, mellfeszülés, fejfájás és egyéb kellemetlen tünetek jelentkezhetnek. A barátcserje természetes módon segíthet ezek csökkentésében.
Menstruációs ciklus szabályozása: Ha a ciklus rendszertelen vagy a luteális fázis (a peteérés utáni időszak) rövid, a barátcserje segíthet kiegyensúlyozni a hormonokat, így elősegítheti a rendszeres menstruációt.
Termékenység támogatása: Mivel a barátcserje növeli a progeszteronszintet és csökkenti a túlzott prolaktintermelést, elősegítheti a fogamzást azoknál, akik hormonális egyensúlyhiány miatt küzdenek termékenységi problémákkal.
Menopauza tüneteinek csökkentése: Hőhullámok, ingerlékenység, alvászavarok – a menopauza kellemetlen tüneteire is alkalmazható a barátcserje, mivel támogathatja a szervezet természetes hormonális átalakulását.
Támogathatja a bőr egészségét: Hormonális eredetű akné esetén is hasznos lehet, mivel segíthet csökkenteni a hormonális ingadozásokat, amelyek a bőrproblémák egyik kiváltó okai lehetnek.
A barátcserje az agyban található hipofízisre hat, és szabályozza a prolaktin és progeszteron szintjét. Ha a prolaktinszint túl magas, az gátolhatja a normális peteérést, így a barátcserje ezen hatása elősegítheti a hormonális egyensúlyt.
A barátcserje tinktúra, kapszula vagy tea formájában érhető el.
Mikor? Reggel éhgyomorra ajánlott bevenni.
Mennyi ideig? Legalább 3 hónapig javasolt szedni, mivel hatása lassan épül fel.
Mivel kombinálható? A hatékonyság fokozása érdekében gyakran ajánlják B6-vitaminnal vagy cinkkel együtt.
Bár a barátcserje természetes gyógynövény, alkalmazása nem minden esetben ajánlott. Szoptatás és várandósság időszakában szedése nem ajánlott, ezen kívül:
Hormonális gyógyszerek szedése esetén: Fogamzásgátló tablettát, hormonpótló terápiát vagy meddőségi kezelést kapók számára nem mindig megfelelő, mivel beavatkozhat a hormonháztartásba.
Mellékvese- vagy pajzsmirigyproblémák esetén: A barátcserje hatással lehet az endokrin rendszerre, ezért ilyen esetekben orvosi felügyelet szükséges.
Hormonérzékeny betegségek esetén: Például endometriózis, PCOS vagy mióma esetén eltérő hatása lehet, így szakértői tanács nélkül nem javasolt a szedése.
A növény csodálatos módon képes a hormonális egyensúlytalanságot szabályozni. Elsődleges hatása az agyalapi mirigy stimulálásán keresztül valósul meg.